Barn som leker

Borgenkyrkan Ung – en del av Equmenia

bedriver barn- och ungdomsverksamheten  i Borgenkyrkan. Vi har en mängd olika aktiviteter, kanske passar något dig eller någon du känner!

Grunden i vårt arbete är:
”Jesus Kristus är Herre!” Allt vi gör och vill handlar om just det – att barn i Tierp ska få lära känna Jesus.

Borgenkyrkan Ung är en egen förening som bedriver ett antal olika verksamheter, du kan läsa mer om dem här nedanför. Verksamheten bygger på ideella ledare och att de barn som är med också blir medlemmar i föreningen.

Det här händer för barn och unga den närmaste tiden

Det finns för närvarande inga kommande händelser i kalendern.

Verksamhet i Borgenkyrkan Ung

Här kan du läsa mer om de grupper som finns i Borgenkyrkan Ung

Equmenia

Equmenia är Sveriges största kristna barn- och ungdomsorganisation. De står för all verksamhet för barn och unga i Equmeniakyrkan. Equmenia vill vara en organisation där barn och unga får växa i gemenskap med varandra och Jesus. Det är Equmenias grund och allt vi gör handlar om det. På tusen olika sätt.